הפסדתם? הפסדנו

אורי מרק כותב ב"הארץ" כי "כדי לחלק את הארץ די בפינוי 9,800 משפחות". מרק מסביר כי "הניסיון של המתנחלים לסכל הקמת מדינה פלסטינית נכשל. זה הרקע לדרישה הגוברת להחיל ריבונות על הגדה". אורי מרק טועה. לפחות 3 פעמים.

על מנת לחלק את הארץ, לפי כל המשאים המתנים שהיו לכל הפחות קרובים לידי הוצאה לפועל, יהיה צורך לפנות 97-94 אחוזים מהגדה המערבית. לפי המפה ששרטט מרק, לא יהיה צורך לפנות את אריאל ולא את מעלה אדומים. בעצם המדינה הפלסטינית שמתארת המפה היא 2 קנטונים כמעט ללא רצף ריבוני ביניהם. קשה לראות את הצד הפלסטיני מסכים למפה כזו, אלא אם יוכנע לגמרי במו"מ.

לפי בלאו, יהיה צורך לפנות כ-46 אלף מתנחלים מבתיהם. כלומר כ-10 אחוזים מהמתנחלים. לפי מומחים בתחום, כגון שאול אריאלי, יהיה צורך לפנות לכל הפחות 20 אחוז מהמתנחלים.

עוד כותב מרק כי "הניסיון של המתנחלים לסכל הקמת מדינה פלסטינית נכשל". האם קיימת מדינה פלסטינית? לא. כלומר, אם אכן זהו המאמץ המרכזי של תנועת ההתנחלות, היא הצליחה בהחלט. מה עוד שלא נראה בעתיד הנראה לעין שינוי מגמה בנושא. בנוסף, ניתן לשאול האם אכן מדובר בניסיון המתנחלים למנוע הקמת מדינה פלסטינית או שמא בניסיון (וכאמור הצלחה) של כל ממשלות ישראל? דווקא עיתונו של מרק, המרבה לסקר את ההטבות הרבות וקיום מדינת הרווחה הקיימת מזרחית לקו הירוק, מציע כי מדובר במדיניות ממשלתית.

לבסוף ניתן לשאול למה אם (לפי מרק) ניסיון הקמת המדינה הפלסטינית נכשל יש צורך בדרישה גוברת להחיל ריבונות על הגדה. קודם עוד ניתן לתהות האם באמת ובתמים יש דרישה כזו? מסופקני. מדי פעם נשמעים קולות המשרתים את אותה מדיניות של כל הממשלות, הדורשים כביכול סיפוח או החלת ריבונות, אבל ממשלות ישראל לדורותיהן מסתפקות בסיפוח זוחל. אין רצון לעורר את חמת העולם וכל עוד ישראל נהנית ממטרייה דיפלומטית אמריקאית משובחת אין גם חשש.

לבסוף יש לתמוה על הקישור הלכאורה מובן מאליו שעושה מרק בין כמות האנשים שיש לפנות לדבריו (46 אלף) לבין הכוח הפוליטי שמחזיקים המתנגדים לפינוי זה. האם מרק חושב באמת ובתמים כי כל האזרחים שווים בכוחם הפוליטי? האם לדעתו הוא ניחן באותה יכולת השפעה על מקבלי ההחלטות כמו יצחק תשובה? האם ציבור ממושמע, נאמן לדרך, חדור אידיאולוגיה ומאורגן, גם אם כביכול מצומצם יחסית, שווה בכוחו הפוליטי להמונים חסרי ארגון ומבולבלים? בנוסף, רק בשביל לסבר את האוזן, שר הביטחון כיום ושר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, דווקא גר באותן התנחלויות שמרק מציין כי יש לפנותן (נוקדים). כמו כן, מספר חברי הכנסת מקרב המתנחלים גבוה בהרבה מחלקם באוכלוסיה.

 

 

השארת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *